FP: full paper. SP: short paper.
Monday, June 3, 08:30 – 09:00
Registration
Monday, June 3, 09:00 – 10:40
Tutorial 1: Towards High Speed Optical Wireless Communications using Spatially Structured Light
Dr. Abderrahmen Trichili, Prof. Boon S. Ooi and Prof. Mohamed-Slim Alouini (KAUST, Kingdom of Saudi Arabia)
Monday, June 3, 10:40 – 11:00
Coffee Break
Monday, June 3, 11:00 – 12:40
Tutorial 1: Towards High Speed Optical Wireless Communications using Spatially Structured Light
Dr. Abderrahmen Trichili, Prof. Boon S. Ooi and Prof. Mohamed-Slim Alouini (KAUST, Kingdom of Saudi Arabia)
Monday, June 3, 12:40 – 14:00
Lunch
Monday, June 3, 14:00 – 15:40
Tutorial 2: Softwarization Concepts and Practice in 5G Communication Systems: SDN, NFV, ICN
Prof. Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy) and Prof. Frank Fitzek (TU Dresden, Germany)
Monday, June 3, 15:40 – 16:00
Coffee Break
Monday, June 3, 16:00 – 17:40
Tutorial 2: Softwarization Concepts and Practice in 5G Communication Systems: SDN, NFV, ICN
Prof. Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy) and Prof. Frank Fitzek (TU Dresden, Germany)
Monday, June 3, 18:00 – …
Welcome Reception
Tuesday, June 4, 08:30 – 09:00
Registration
Tuesday, June 4, 09:00 – 10:40
FP: Resource Allocation
Analysis of YouTube DASH Traffic
Kamila Ragimova (Moscow Institute of Physics and Technology, Russia); Vyacheslav Loginov and Evgeny Khorov (IITP RAS, Russia)
Resource Allocation for Downlink OFDMA in Underwater Visible Light Communications
Mohammed Elamassie (Özyeğin Üniversitesi, Turkey); Mehdi Karbalayghareh (Ozyegin University, Turkey); Farshad Miramirkhani (Isik University, Turkey); Murat Uysal (Ozyegin University, Turkey); Mohamed M. Abdallah (Hamad Bin Khalifa University (HBKU), Qatar); Khalid A. Qaraqe (Texas A&M University at Qatar, USA)
Efficient Recurrent Low-Latency Scheduling in IEEE 802.15.4e TSCH Networks
Glenn Daneels (University of Antwerp & Imec, Belgium); Steven Latré (University of Antwerp – imec, Belgium); Jeroen Famaey (University of Antwerp & Imec, Belgium)
Energy-Efficient Rotary-Wing UAV Deployment Under Flight Dynamics and QoS Constraints
Uygar Demir (Hacettepe University, Turkey); Merve Ipek (Aselsan, Turkey); Cenk Toker and Özgür Ekici (Hacettepe University, Turkey)
Cloud-based Management of Energy-Efficient Dense IEEE 802.11ax Networks
Evgeny Khorov and Anton Kiryanov (IITP RAS, Russia); Aleksandr Krotov (The Institute for Information Transmission Problems, Russia)
Tuesday, June 4, 10:40 – 11:00
Coffee Break
Tuesday, June 4, 11:00 – 11:40
Opening Ceremony
Tuesday, June 4, 11:40 – 12:40
Keynote 1: Beyond 5G: What will it be?
Prof. Mérouane Debbah (Huawei, France)
Tuesday, June 4, 12:40 – 14:00
Lunch
Tuesday, June 4, 14:00 – 15:00
Keynote 2: Data-driven network engineering and management
Prof. Rolf Stadler (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
Tuesday, June 4, 15:00 – 15:40
Demos
Tuesday, June 4, 15:40 – 16:00
Coffee Break
Tuesday, June 4, 16:00 – 16:40
FP: MIMO
Diversity Gain Analysis of Underwater Vertical MIMO VLC Links in the Presence of Turbulence
Anıl Yılmaz and Mohammed Elamassie (Özyeğin Üniversitesi, Turkey); Murat Uysal (Ozyegin University, Turkey)
Reduced Redundancy Indexing for Beam-Time Delay CSI Compression in 5G FDD Massive MIMO Systems
Luis Suárez, Alexander Sherstobitov and Vladimir Lyashev (Huawei Moscow Research Center, Russia)
Tuesday, June 4, 16:40 – 17:40
FP: Security
About the Use of a New Set of Quadriphase Sequences for Increasing Security of PMR over LTE Primary Synchronization
Claudio Sacchi (University of Trento, Italy)
Prevention of false data injections in smart infrastructures
Maxim Kalinin and Vasiliy Krundyshev (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
On Lightweight Method for Intrusions Detection in the Internet of Things
Vladimir V. Shakhov and Insoo Koo (University of Ulsan, Korea)
Wednesday, June 5, 08:30 – 09:00
Registration
Wednesday, June 5, 09:00 – 09:40
FP: Internet of Things
Estimating the sustainability of cyber-physical systems based on spectral graph theory
Evgeny Pavlenko, Dmitry Zegzhda and Anna Shtyrkina (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Performance Analysis of MM-SPEED Routing Protocol Implemented in 6LoWPAN Environment
Georgi Iliev, Kamelia Nikolova and Ravinder Beniwal (Technical University of Sofia, Bulgaria)
Wednesday, June 5, 09:40 – 10:40
FP: MAC
IEEE 802.11ba – Extremely Low Power Wi-Fi for Massive Internet of Things – Challenges, Open Issues, Performance Evaluation
Dmitry Bankov, Evgeny Khorov, Andrey Lyakhov and Ekaterina Stepanova (IITP RAS, Russia)
Performance Analysis of LBT with Limited Reservation Signal Duration for Fair LTE-LAA/Wi-Fi Coexistence
Vyacheslav Loginov and Andrey Lyakhov (IITP RAS, Russia); Vyacheslav Zhdanovskiy (IITP RAS, MIPT, Russia)
An Experimental Study of a novel MAC protocol using UHF- RFID Passive Backscatter Modulation for Brain Computer Interface (BCI) Applications
Albena Mihovska (Aarhus University, Denmark); Harshini Harikrishnan (SDSU, USA); Mahasweta Sarkar and Santosh V Nagaraj (San Diego State University, USA)
Wednesday, June 5, 10:40 – 11:00
Coffee Break
Wednesday, June 5, 11:00 – 12:00
Keynote 3: Virtualization and Softwarization in Wireless Networks: Overview and Perspectives
Prof. Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)
Wednesday, June 5, 12:00 – 12:40
SP: Coding Theory
Signal-Code Construction Based on Codes on Gilbert-Varshamov Bound for Multiple Access System over Vector-Disjunctive Channel
Anastasiia Smeshko (Moscow Institute of Physics and Technology, Russia); Fedor Ivanov (Institute for Information Transmission Problems & National Research University Higher School of Economics, Russia)
Interleaved Cyclic Group Decomposition Length Adaptive MET QC-LDPC Codes
German Svistunov (Huawei Technologies, Russia); Vasiliy Usatyuk (Huawei Technologies Co. & South-West University, Russia)
Wednesday, June 5, 12:40 – 14:00
Lunch
Wednesday, June 5, 14:00 – 15:00
SP: BlockChain and Security
Avalanche blockchain protocol for distributed computing security
Dmitry Dmitrievich Tanana (Ural Federal University, Russia)
Building a Private Currency Service Using Exonum
Darya Korepanova (Bitfury, Russia); Maria Nosyk and Alex Ostrovsky (Bitfury, Ukraine); Yury Yanovich (Institute for Information Transmission Problems, Russia)
Using GRU neural network for cyber-attack detection in automated process control systems
Daria Lavrova, Anastasiia Yarmak and Dmitry Zegzhda (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Benefits of Physical Layer Security to Cryptography: Tradeoff and Applications
Lorenzo Mucchi and Francesca Nizzi (University of Florence, Italy); Tommaso Pecorella (Università degli Studi di Firenze, Italy); Romano Fantacci (University of Florence, Italy); Flavio Esposito (Saint Louis University, USA)
Wednesday, June 5, 15:00 – 15:40
SP: Services
Forming of Smart City Resident Digital Identity Based On the City Sources Analysis
Nikolay Teslya, Igor Ryabchikov and Sergey Mikhailov (ITMO University, Russia)
Improving Performance of Web Services in 5G New Radio Systems
Ilya Gerasin (IITP RAS, MIPT, Russia); Artem Krasilov (NRU HSE, IITP RAS, Russia)
Wednesday, June 5, 14:00 – 15:40
Industrial panel: Self-driving cars
Wednesday, June 5, 15:40 – 16:00
Coffee Break
Wednesday, June 5, 16:00 – 17:40
SP: Internet of Things
Digital Signage Personalization for Smart City: Major Requirements and Approach
Nikolay Shilov (SPIIRAS, Russia); Oksana Smirnova (SPIIRAS Hi-Tech Research and Development Office Ltd, Russia); Polina Morozova and Nikolay Turov (ITMO University, Russia); Maksim Shchekotov (SPIIRAS, Russia); Nikolay Teslya (ITMO University, Russia)
A battery lifetime comparison between LoRaWAN and Wireless MBus smart meters
Lorenzo Vangelista (University of Padova, Italy); Luca Dell’Anna (Independent Consultant, Italy); Pierpaolo Palazzoli (A2ASmartCity, Italy)
OFDMA Resource Allocation for Real-Time Applications in IEEE 802.11ax Networks
Evgeny Avdotin (IITP RAS, NRU HSE & MIPT, Russia); Dmitry Bankov (IITP RAS, NRU HSE & MIPT, Russia), Evgeny Khorov (IITP RAS, NRU HSE & MIPT, Russia) and Andrey Lyakhov (IITP RAS, Russia)
LTE-Based Network Virtualization Schemes Adaptation for M2M Deployments
Sylvia Gendy and Yasser Gadallah (The American University in Cairo, Egypt)
Distributed Reinforcement Learning Algorithm for Energy Harvesting Sensor Networks
Hanan Al-Tous and Imad Barhumi (United Arab Emirates University, United Arab Emirates)
AOA Measurement Processing for Positioning using Unmanned Aerial Vehicles
Grigoriy Fokin (The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications, Russia)
BIoMT: Blockchain for the Internet of Medical Things
Mohamed Seliem (University of Louisiana at Lafayette, USA); Khalid Elgazzar (University of Ontario Institute of Technology, Canada)
Wednesday, June 5, 16:00 – 17:40
Industrial panel: Sensing devices and algorithms
Wednesday, June 5, 18:30 – …
Banquet
Thursday, June 6, 08:30 – 09:00
Registration
Thursday, June 6, 09:00 – 10:40
FP: Advanced Applications
Conservative Link Adaptation for Ultra Reliable Low Latency Communications
Andrey Belogaev and Evgeny Khorov (IITP RAS, Russia); Artem Krasilov (NRU HSE, IITP RAS, Russia); Dmitri Shmelkin. (Huawei Technologies, Russia); Suwen Tang (Huawei Shanghai Research Institute, P.R. China)
Challenges and Opportunities using MultiChain for Real Estate
Mirko Avantaggiato and Pierluigi Gallo (University of Palermo, Italy)
GreenBroker: Optimal Electric Vehicle Park-and-Charge Control via Vehicle-to-Infrastructure Communication
Qiao Xiang (Yale University, USA); Linghe Kong (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Xi Chen (Nuance Communications Inc., Canada); Zhe Wang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Lei Rao (Huawei Technologies, USA); Xue Liu (McGill University, Canada)
From LTE-A to LTE-M: a Futuristic Convergence between Terrestrial and Martian Mobile Communications
Claudio Sacchi and Stefano Bonafini (University of Trento, Italy)
Drone Base Station Trajectory Planning for Optimal Resource Scheduling in LTE Sparse M2M Networks
Zeinab El Sayed and Yasser Gadallah (The American University in Cairo, Egypt)
Thursday, June 6, 10:40 – 11:00
Coffee Break
Thursday, June 6, 11:00 – 12:40
FP: PHY
Power Efficient Beam-Forming Algorithm for Ultra-Reliable Low Latency Millimeter-Wave Communications
Niloofar Mehrnia and Sinem Coleri Ergen (Koc University, Turkey)
Self-energized Full Duplex UAV-Assisted Cooperative Communication Systems
Dushantha Nalin K. Jayakody (National Research Tomsk Polytechnic University, Russia); Tharindu Perera (Sri Lanka Institute of Information Technology, Sri Lanka); Muthu Palanivel Chidambara Nathan (National Institute of Technology, India); Mazen Omar Hasna (Qatar University, Qatar)
Joint compensation of power amplifier nonlinear distortions on transmitter and receiver sides
Pavel Plotnikov and Dmitry Dolgikh (Huawei Technologies Co., Ltd., Russia)
On the Maximum Likelihood Decoding of the coded M-FSK in Rayleigh Channel with Probabilistic Interference
Igor V. Zhilin (Institute for Information Transmission Problems, Russia)
Vertical Underwater VLC Links over Cascaded Gamma-Gamma Turbulence Channels with Pointing Errors
Mohammed Elamassie (Özyeğin Üniversitesi, Turkey); Murat Uysal (Ozyegin University, Turkey)
Thursday, June 6, 12:40 – 14:00
Lunch
Thursday, June 6, 14:00 – 15:00
SP: Selected topics
High-performance NIDS Architecture for Enterprise Networking
Maria Poltavtseva, Dmitry Zegzhda and Evgeny Pavlenko (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Optimizing Router Bypass Granularity Based on Traffic Behaviour
Fahad Ghonaim (Taibah University, Saudi Arabia)
Research of characteristics of Visible Light Communications system implemented on Arduino Uno platform
German Dmitriev, Konstantin Chumak, Andrey Bobrovsky, Roman Andreev and Oleg Vorobyov (Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Telecommunications, Russia)
Estimation of Kerr nonlinearity distortion in coherent dense wavelength-division multiplexing fiber-optic communication lines
Alexey Lotsmanov, Vladislav Neskorniuk, Gleb Sidelnikov and Pavel Plotnikov (Huawei Technologies Co., Ltd., Russia)
Thursday, June 6, 15:00 – 15:40
Closing Ceremony