IEEE International Black Sea Conference on Communications and Networking
3-6 June 2019 // Sochi, Russia

Program

FP: full paper. SP: short paper.

Monday, June 3, 08:30 – 09:00

Registration

Monday, June 3, 09:00 – 10:40

Tutorial 1: Towards High Speed Optical Wireless Communications using Spatially Structured Light

Dr. Abderrahmen Trichili, Prof. Boon S. Ooi and Prof. Mohamed-Slim Alouini (KAUST, Kingdom of Saudi Arabia)

Description.

Monday, June 3, 10:40 – 11:00

Coffee Break

Monday, June 3, 11:00 – 12:40

Tutorial 1: Towards High Speed Optical Wireless Communications using Spatially Structured Light

Dr. Abderrahmen Trichili, Prof. Boon S. Ooi and Prof. Mohamed-Slim Alouini (KAUST, Kingdom of Saudi Arabia)

Description.

Monday, June 3, 12:40 – 14:00

Lunch

Monday, June 3, 14:00 – 15:40

Tutorial 2: Softwarization Concepts and Practice in 5G Communication Systems: SDN, NFV, ICN

Prof. Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy) and Prof. Frank Fitzek (TU Dresden, Germany)

Description.

Monday, June 3, 15:40 – 16:00

Coffee Break

Monday, June 3, 16:00 – 17:40

Tutorial 2: Softwarization Concepts and Practice in 5G Communication Systems: SDN, NFV, ICN

Prof. Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy) and Prof. Frank Fitzek (TU Dresden, Germany)

Description.

Monday, June 3, 18:00 – …

Welcome Reception

Tuesday, June 4, 08:30 – 09:00

Registration

Tuesday, June 4, 09:00 – 10:40

FP: Resource Allocation

Analysis of YouTube DASH Traffic

Kamila Ragimova (Moscow Institute of Physics and Technology, Russia); Vyacheslav Loginov and Evgeny Khorov (IITP RAS, Russia)

Resource Allocation for Downlink OFDMA in Underwater Visible Light Communications

Mohammed Elamassie (Özyeğin Üniversitesi, Turkey); Mehdi Karbalayghareh (Ozyegin University, Turkey); Farshad Miramirkhani (Isik University, Turkey); Murat Uysal (Ozyegin University, Turkey); Mohamed M. Abdallah (Hamad Bin Khalifa University (HBKU), Qatar); Khalid A. Qaraqe (Texas A&M University at Qatar, USA)

Efficient Recurrent Low-Latency Scheduling in IEEE 802.15.4e TSCH Networks

Glenn Daneels (University of Antwerp & Imec, Belgium); Steven Latré (University of Antwerp – imec, Belgium); Jeroen Famaey (University of Antwerp & Imec, Belgium)

Energy-Efficient Rotary-Wing UAV Deployment Under Flight Dynamics and QoS Constraints

Uygar Demir (Hacettepe University, Turkey); Merve Ipek (Aselsan, Turkey); Cenk Toker and Özgür Ekici (Hacettepe University, Turkey)

Cloud-based Management of Energy-Efficient Dense IEEE 802.11ax Networks

Evgeny Khorov and Anton Kiryanov (IITP RAS, Russia); Aleksandr Krotov (The Institute for Information Transmission Problems, Russia)

Tuesday, June 4, 10:40 – 11:00

Coffee Break

Tuesday, June 4, 11:00 – 11:40

Opening Ceremony

Tuesday, June 4, 11:40 – 12:40

Keynote 1: Beyond 5G: What will it be?

Prof. Mérouane Debbah (Huawei, France)

Description.

Tuesday, June 4, 12:40 – 14:00

Lunch

Tuesday, June 4, 14:00 – 15:00

Keynote 2: Data-driven network engineering and management

Prof. Rolf Stadler (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)

Description.

Tuesday, June 4, 15:00 – 15:40

Demos

Description.

Tuesday, June 4, 15:40 – 16:00

Coffee Break

Tuesday, June 4, 16:00 – 16:40

FP: MIMO

Diversity Gain Analysis of Underwater Vertical MIMO VLC Links in the Presence of Turbulence

Anıl Yılmaz and Mohammed Elamassie (Özyeğin Üniversitesi, Turkey); Murat Uysal (Ozyegin University, Turkey)

Reduced Redundancy Indexing for Beam-Time Delay CSI Compression in 5G FDD Massive MIMO Systems

Luis Suárez, Alexander Sherstobitov and Vladimir Lyashev (Huawei Moscow Research Center, Russia)

Tuesday, June 4, 16:40 – 17:40

FP: Security

About the Use of a New Set of Quadriphase Sequences for Increasing Security of PMR over LTE Primary Synchronization

Claudio Sacchi (University of Trento, Italy)

Prevention of false data injections in smart infrastructures

Maxim Kalinin and Vasiliy Krundyshev (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)

On Lightweight Method for Intrusions Detection in the Internet of Things

Vladimir V. Shakhov and Insoo Koo (University of Ulsan, Korea)

Wednesday, June 5, 08:30 – 09:00

Registration

Wednesday, June 5, 09:00 – 09:40

FP: Internet of Things

Estimating the sustainability of cyber-physical systems based on spectral graph theory

Evgeny Pavlenko, Dmitry Zegzhda and Anna Shtyrkina (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)

Performance Analysis of MM-SPEED Routing Protocol Implemented in 6LoWPAN Environment

Georgi Iliev, Kamelia Nikolova and Ravinder Beniwal (Technical University of Sofia, Bulgaria)

Wednesday, June 5, 09:40 – 10:40

FP: MAC

IEEE 802.11ba – Extremely Low Power Wi-Fi for Massive Internet of Things – Challenges, Open Issues, Performance Evaluation

Dmitry Bankov, Evgeny Khorov, Andrey Lyakhov and Ekaterina Stepanova (IITP RAS, Russia)

Performance Analysis of LBT with Limited Reservation Signal Duration for Fair LTE-LAA/Wi-Fi Coexistence

Vyacheslav Loginov and Andrey Lyakhov (IITP RAS, Russia); Vyacheslav Zhdanovskiy (IITP RAS, MIPT, Russia)

An Experimental Study of a novel MAC protocol using UHF- RFID Passive Backscatter Modulation for Brain Computer Interface (BCI) Applications

Albena Mihovska (Aarhus University, Denmark); Harshini Harikrishnan (SDSU, USA); Mahasweta Sarkar and Santosh V Nagaraj (San Diego State University, USA)

Wednesday, June 5, 10:40 – 11:00

Coffee Break

Wednesday, June 5, 11:00 – 12:00

Keynote 3: Virtualization and Softwarization in Wireless Networks: Overview and Perspectives

Prof. Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)

Description.

Wednesday, June 5, 12:00 – 12:40

SP: Coding Theory

Signal-Code Construction Based on Codes on Gilbert-Varshamov Bound for Multiple Access System over Vector-Disjunctive Channel

Anastasiia Smeshko (Moscow Institute of Physics and Technology, Russia); Fedor Ivanov (Institute for Information Transmission Problems & National Research University Higher School of Economics, Russia)

Interleaved Cyclic Group Decomposition Length Adaptive MET QC-LDPC Codes

German Svistunov (Huawei Technologies, Russia); Vasiliy Usatyuk (Huawei Technologies Co. & South-West University, Russia)

Wednesday, June 5, 12:40 – 14:00

Lunch

Wednesday, June 5, 14:00 – 15:00

SP: BlockChain and Security

Avalanche blockchain protocol for distributed computing security

Dmitry Dmitrievich Tanana (Ural Federal University, Russia)

Building a Private Currency Service Using Exonum

Darya Korepanova (Bitfury, Russia); Maria Nosyk and Alex Ostrovsky (Bitfury, Ukraine); Yury Yanovich (Institute for Information Transmission Problems, Russia)

Using GRU neural network for cyber-attack detection in automated process control systems

Daria Lavrova, Anastasiia Yarmak and Dmitry Zegzhda (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)

Benefits of Physical Layer Security to Cryptography: Tradeoff and Applications

Lorenzo Mucchi and Francesca Nizzi (University of Florence, Italy); Tommaso Pecorella (Università degli Studi di Firenze, Italy); Romano Fantacci (University of Florence, Italy); Flavio Esposito (Saint Louis University, USA)

Wednesday, June 5, 15:00 – 15:40

SP: Services

Forming of Smart City Resident Digital Identity Based On the City Sources Analysis

Nikolay Teslya, Igor Ryabchikov and Sergey Mikhailov (ITMO University, Russia)

Improving Performance of Web Services in 5G New Radio Systems

Ilya Gerasin (IITP RAS, MIPT, Russia); Artem Krasilov (NRU HSE, IITP RAS, Russia)

Wednesday, June 5, 14:00 – 15:40

Industrial panel: Self-driving cars

Wednesday, June 5, 15:40 – 16:00

Coffee Break

Wednesday, June 5, 16:00 – 17:40

SP: Internet of Things

Digital Signage Personalization for Smart City: Major Requirements and Approach

Nikolay Shilov (SPIIRAS, Russia); Oksana Smirnova (SPIIRAS Hi-Tech Research and Development Office Ltd, Russia); Polina Morozova and Nikolay Turov (ITMO University, Russia); Maksim Shchekotov (SPIIRAS, Russia); Nikolay Teslya (ITMO University, Russia)

A battery lifetime comparison between LoRaWAN and Wireless MBus smart meters

Lorenzo Vangelista (University of Padova, Italy); Luca Dell’Anna (Independent Consultant, Italy); Pierpaolo Palazzoli (A2ASmartCity, Italy)

OFDMA Resource Allocation for Real-Time Applications in IEEE 802.11ax Networks

Evgeny Avdotin (IITP RAS & MIPT, Russia); Dmitry Bankov, Evgeny Khorov and Andrey Lyakhov (IITP RAS, Russia)

LTE-Based Network Virtualization Schemes Adaptation for M2M Deployments

Sylvia Gendy and Yasser Gadallah (The American University in Cairo, Egypt)

Distributed Reinforcement Learning Algorithm for Energy Harvesting Sensor Networks

Hanan Al-Tous and Imad Barhumi (United Arab Emirates University, United Arab Emirates)

AOA Measurement Processing for Positioning using Unmanned Aerial Vehicles

Grigoriy Fokin (The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications, Russia)

BIoMT: Blockchain for the Internet of Medical Things

Mohamed Seliem (University of Louisiana at Lafayette, USA); Khalid Elgazzar (University of Ontario Institute of Technology, Canada)

Wednesday, June 5, 16:00 – 17:40

Industrial panel: Sensing devices and algorithms

Wednesday, June 5, 18:30 – …

Banquet

Thursday, June 6, 08:30 – 09:00

Registration

Thursday, June 6, 09:00 – 10:40

FP: Advanced Applications

Conservative Link Adaptation for Ultra Reliable Low Latency Communications

Andrey Belogaev and Evgeny Khorov (IITP RAS, Russia); Artem Krasilov (NRU HSE, IITP RAS, Russia); Dmitri Shmelkin. (Huawei Technologies, Russia); Suwen Tang (Huawei Shanghai Research Institute, P.R. China)

Challenges and Opportunities using MultiChain for Real Estate

Mirko Avantaggiato and Pierluigi Gallo (University of Palermo, Italy)

GreenBroker: Optimal Electric Vehicle Park-and-Charge Control via Vehicle-to-Infrastructure Communication

Qiao Xiang (Yale University, USA); Linghe Kong (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Xi Chen (Nuance Communications Inc., Canada); Zhe Wang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Lei Rao (Huawei Technologies, USA); Xue Liu (McGill University, Canada)

From LTE-A to LTE-M: a Futuristic Convergence between Terrestrial and Martian Mobile Communications

Claudio Sacchi and Stefano Bonafini (University of Trento, Italy)

Drone Base Station Trajectory Planning for Optimal Resource Scheduling in LTE Sparse M2M Networks

Zeinab El Sayed and Yasser Gadallah (The American University in Cairo, Egypt)

Thursday, June 6, 10:40 – 11:00

Coffee Break

Thursday, June 6, 11:00 – 12:40

FP: PHY

Power Efficient Beam-Forming Algorithm for Ultra-Reliable Low Latency Millimeter-Wave Communications

Niloofar Mehrnia and Sinem Coleri Ergen (Koc University, Turkey)

Self-energized Full Duplex UAV-Assisted Cooperative Communication Systems

Dushantha Nalin K. Jayakody (National Research Tomsk Polytechnic University, Russia); Tharindu Perera (Sri Lanka Institute of Information Technology, Sri Lanka); Muthu Palanivel Chidambara Nathan (National Institute of Technology, India); Mazen Omar Hasna (Qatar University, Qatar)

Joint compensation of power amplifier nonlinear distortions on transmitter and receiver sides

Pavel Plotnikov and Dmitry Dolgikh (Huawei Technologies Co., Ltd., Russia)

On the Maximum Likelihood Decoding of the coded M-FSK in Rayleigh Channel with Probabilistic Interference

Igor V. Zhilin (Institute for Information Transmission Problems, Russia)

Vertical Underwater VLC Links over Cascaded Gamma-Gamma Turbulence Channels with Pointing Errors

Mohammed Elamassie (Özyeğin Üniversitesi, Turkey); Murat Uysal (Ozyegin University, Turkey)

Thursday, June 6, 12:40 – 14:00

Lunch

Thursday, June 6, 14:00 – 15:00

SP: Selected topics

High-performance NIDS Architecture for Enterprise Networking

Maria Poltavtseva, Dmitry Zegzhda and Evgeny Pavlenko (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)

Optimizing Router Bypass Granularity Based on Traffic Behaviour

Fahad Ghonaim (Taibah University, Saudi Arabia)

Research of characteristics of Visible Light Communications system implemented on Arduino Uno platform

German Dmitriev, Konstantin Chumak, Andrey Bobrovsky, Roman Andreev and Oleg Vorobyov (Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Telecommunications, Russia)

Estimation of Kerr nonlinearity distortion in coherent dense wavelength-division multiplexing fiber-optic communication lines

Alexey Lotsmanov, Vladislav Neskorniuk, Gleb Sidelnikov and Pavel Plotnikov (Huawei Technologies Co., Ltd., Russia)

Thursday, June 6, 15:00 – 15:40

Closing Ceremony